Idealnie gładka skóra dzięki profesjonalnej epilacji laserowej

Posiadanie idealnie gładkiej skóry przez bardzo długi czas było powiązane z niekończącymi się zmaganiami z niechcianym owłosieniem. Tymczasem każdy z nas, szczególnie w czasie wakacji, chce po prostu założyć letnie ubrania i cieszyć się słońcem, a nie męczyć się z najróżniejszymi epilatorami i maszynkami do golenia. Na szczęście istnieją metody umożliwiające pozbycie się problemu na długi czas. Jedną z nich, bez wątpienia, jest epilacja laserowa. Co prawda przygotowanie się na lato za sprawą zabiegów epilacji laserem trzeba zacząć na długo przed wakacjami, jednak idealnie gładka skóra jest tego warta.

Jak przygotować się do zabiegu epilacji laserowej?

Do zabiegu epilacji laserowej należy zacząć się przygotowywać już miesiąc wcześniej. To okres poprzedzający zabieg, w którym nie powinno się już opalać skóry, a jeśli była opalona – czas na to, by opalenizna zdążyła zejść. Również na cztery ostatnie tygodnie należy porzucić epilację innymi sposobami – odpadają więc wosk, pęseta i wszelkie depilatory, a także kremy. Tydzień później, więc trzy tygodnie przed zabiegiem epilacji laserowej, powinno się odstawić wszelkie zioła, herbaty ziołowe i o działaniu wyszczuplającym i im podobne. W ostatnim tygodniu trzeba odstawić wszelkie zabiegi złuszczające skórę, a także kosmetyczne oczyszczanie.

Niewątpliwie jednak warto zadbać w tym czasie o to, by skóra była odpowiednio nawilżona. Dobrze jest zadbać o to, by nie było na niej podrażnień. Ostatnim krokiem przed wyjściem do gabinetu zabiegowego na epilację laserową, jest ogolenie skóry.

Epilacja laserem, a może lampą ksenonową (IPL)?

Kiedy mówimy o epilacji laserowej, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy mieć na myśli urządzenia, które w różny sposób wytwarzają impulsy świetlne. Pierwszym sposobem jest laser diodowy z półprzewodnikowymi diodami i w jego przypadku możemy mówić o epilacji laserowej sensu stricto. Drugi rodzaj urządzeń wykorzystuje lampy ksenonowe, czyli metodę Intense Pulsed Light (IPL). I choć urządzenia z IPL w nazwie nazywa się depilatorami laserowymi, to jest to określenie potoczne, i nie definiuje faktycznej funkcjonalności takich depilatorów.

Dlaczego trudniej usunąć jasne włosy poprzez epilację laserową?

Pytanie o to, czy laser będzie skuteczny z uwagi na kolor włosów, jest niezwykle zasadne. Większość laserów nie radzi sobie dobrze z usuwaniem jasnych włosów. Wszystko przez to, że tworzony impuls świetlny o dużej energii i krótkim czasie trwania, działa na barwnik zawarty w mieszku włosowym – melaninę. Przy jasnych włosach, emitowana energia jest odbijana z powrotem i nie wnika w strukturę włosa. Na szczęście nie wszystkie osoby z jasnymi włosami nie skorzystają z laserowej epilacji włosów. Bowiem część z nich ma włosy, które są jasne na wierzchu, natomiast sama cebulka może okazać się ciemna. Ponadto, przy zabiegach profesjonalnym urządzeniem do epilacji laserowej, jak laser diodowy Lasermach PRO, można spodziewać się, że jasne włosy również zostaną usunięte. Po prostu trzeba będzie większej liczby sesji.

Co po zabiegu epilacji laserowej?

Już wiesz, jak przygotować się do zabiegu. Teraz warto dowiedzieć się, co czeka cię tuż po nim. Na początku możesz spodziewać się lekko podrażnionej skóry. Nie powinno być ono długotrwałe, jednak zanim zacznie cię niepokoić, możesz odczekać trzy dni od zabiegu – zwykle w tym czasie wszelkie zaczerwienienia powinny ustąpić. Niemniej do czasu, aż skóra nie wróci do swojego naturalnego stanu, nie korzystaj z kosmetyków ze spirytusem, a także dezodorantów, jeśli zabiegowi były poddawane pachy. Najlepiej używaj możliwie najdelikatniejszych środków. Po epilacji laserowej wstrzymaj się również z gorącymi kąpielami, przebywaniem w saunie i na basenie. Odstawione na tydzień przed zabiegiem kosmetyki i zioła powinny pozostać nieużywane przez kilkanaście dni po nim. Skóry poddanej zabiegowi epilacji laserowej nie powinno się opalać. Jeśli jednak niemożliwe jest uniknięcie słońca, trzeba wykorzystywać kremy z możliwie najwyższymi filtrami.

Ile odczekać pomiędzy kolejnymi zabiegami epilacji laserowej i ile ich wykonać?

Zabiegi epilacji laserowej powtarza się co miesiąc, czasem wydłużając ten okres nawet do trzech miesięcy. Niezależnie od tego, jak długi byłby ten okres, należy powstrzymać się od usuwania włosów inną metodą. Jeśli chodzi o liczbę zabiegów epilacji laserowej, to zwykle wystarczy pięć, lub sześć. Zależnie od podatności włosów, może się okazać, że niezbędne będą dodatkowe sesje.