Jak zadbać o włosy latem?

Codzienne funkcjonowanie bez słońca jest utrudnione. Złe samopoczucie to tylko początek problemów wynikających w niedostatecznej ilości witaminy D. Na szczęście latem nie musimy się przejmować jej niedoborami, ponieważ właśnie ekspozycja na światło słoneczne pozwala nam utrzymać poziom witaminy D w organizmie na odpowiednim poziomie. I to bez ryzyka przedawkowania, bo cały nadmiar jest rozkładany. Stąd też czas letnich wakacji jest przez wielu tak bardzo wyczekiwany. Jednak polepszony nastrój na co dzień, może być skutecznie popsuty przez stan naszej skóry i włosów po zetknięciu z upałami. Na szczęście są na to sposoby. Ostatnio zastanawialiśmy się nad tym, jak utrzymać skórę w dobrej kondycji przez całe lato. Warto jednak osobno przyjrzeć się włosom, które – narażone na działanie wysokich temperatur, promieni słonecznych, czy w końcu słonej wody – również potrzebują dodatkowej pielęgnacji w okresie wakacyjnym.

Jak słońce wpływa na włosy

Choć doskonale widzimy efekty słonecznych kąpieli na naszych włosach, nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co dokładnie sprawia, że jedyne, co przychodzi na myśl po lecie, to wizyta u fryzjera. Przesuszenie i zmatowienie jest efektem długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Wszystko przez to, że w wyniku oddziałującego na włosy ciepła, łuski rozchylają się i odsłaniają białkową korę włosa, którą uszkadza promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym, że przesuszone, włosy latem też częściej się łamią. A dodatkowo tracą również kolor, ponieważ promienie utleniają melaninę. Choć trzeba przyznać, że włosy ciemne i tak radzą sobie ze słońcem o niebo lepiej, niż jasne.

Jak zapobiegać konsekwencjom działania promieni UV?

Wiadomo, że lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. Dlatego dobrze jest przygotować swoje włosy do sezonu urlopowego, zamiast załamywać ręce nad ich stanem już po fakcie. Jeśli twoje włosy na co dzień pozostawiają sporo do życzenia, warto sprawdzić, jak jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Dlatego też wszelkie działania warto rozpocząć od wizyty u trychologa. To specjalista, który, przy wykorzystaniu urządzenia do trychologii, dokładnie zdiagnozuje stan zarówno włosów, jak i skóry głowy. W ten sposób od razu zyskasz wiedzę dotyczącą tego, na czym skupić się na początku.

Same wakacje dobrze jest rozpocząć od pobytu w salonie fryzjerskim. Podcięcie końcówek pomoże w późniejszym czasie skutecznie o nie zadbać. Do tego, można również wykorzystać kosmetyki do włosów z filtrami UV. Choć dobrze jest też po prostu osłaniać zarówno włosy, jak i skórę głowy, kiedy tylko jest to możliwe. Warto więc zainwestować w letnie nakrycie głowy – chustę lub kapelusz. Jeśli masz długie włosy, weź pod uwagę również końcówki. Samo nakrycie głowy może nie wystarczyć w sytuacji, kiedy większa część włosów będzie cały czas eksponowana na promienie ultrafioletowe. Możesz spiąć włosy, lub dodatkowo osłonić same końcówki, na przykład przez stosowanie oleju sezamowego. Co ważne mokre włosy są jeszcze bardziej narażone na działanie ultrafioletu. Dlatego też nie warto suszyć ich na słońcu.