Listopad 17, 2017

Q-Switch

Laser neodymowo-yagowy Q-Switch (Nd-YAG) jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń, który znalazł swoje zastosowanie zarówno w salonach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej i gabinetach lekarskich.

qswitch

FUNKCJE LASERA TYPU Q-Switch:
– usuwanie tatuaży (również kolorowych)
– usuwanie makijażu permanentnego
– peeling węglowy

ZASADA DZIAŁANIA LASERA ND:YAG Q-SWITCH
Laser emituje bardzo krótkich (nanosekundowych) impulsy światła, które są pochłaniane przez struktury docelowe. Po tej absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika i rozbicia na bardzo drobne cząsteczki. Laser Q – Switch dzięki odpowiednim filtrom emituje promieniowanie o długości fali 1064 nm, 532 nm oraz 1320 nm.

BIOFIZYCZNE ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA LASEROWEGO NA TKANKI
Światło laserowe jest absorbowane przez tkankę przez co traci swoją energię. Istotne jest w terapii absorpcyjnej dostarczenie wymaganej dawki energii na daną głębokość w skórze. Szczególnie głęboka penetracja do tkanek obserwowana jest w przypadku promieniowania o długości fali między 600 nm a 950 nm. Za absorpcję energii w tkankach odpowiadają chromofory takie jak: hemoglobina, melanina, białka, woda. Mają one zdolność pochłaniania energii o określonej długości fali.

ZJAWISKO FOTOTERMOLIZY SELEKTYWNEJ
W trakcie zabiegu dochodzi do termicznej reakcji w strukturach docelowych. Natomiast okoliczne tkanki nie ulegają znacznemu ogrzaniu, co zmniejsza ryzyko powstania blizn i innych działań niepożądanych.

LASEROWE USUWANIE TATUAŻY, MAKIJAŻU PERMANENTNEGO I PRZEBARWIEŃ
Laser typu Q-Switched emituje impulsy rzędu nanosekund, a tym samym emituje bardzo dużą gęstość energii w krótkim czasie. W trakcie zabiegu dochodzi do fotomechanicznego rozbicia barwnika na drobniejsze cząstki ze względu na duże tempo dostarczania energii przez urządzenie. Fragmenty pigmentu w pewnym stopniu są eliminowane z wierzchnich warstw skóry poprzez jej mikrouszkodzenia. Cząstki barwnika pozostające w głębszych warstwach mogą zostać usunięte w trakcie procesu fagocytozy. Zastosowanie tej metody niesie minimalne ryzyko powikłań.

Światło o długości fali 1064 nm jest pochłaniane przez wszystkie ciemne pigmenty tatuażu, przede wszystkim czarny, granatowy i grafitowy. Promieniowanie o tej długości fali jest słabo absorbowane przez hemoglobinę i melaninę, dzięki czemu wyjątkowo dobrze nadaje się do zabiegów u klientów z ciemniejszą karnacją skóry i wiąże się z minimalnym ryzykiem odbarwień. Promieniowanie o długości fali 1064 nm ma największą zdolność penetracji w głąb skóry co sprawia, że często jest używane do usuwania pozostających po poprzednich zabiegach głęboko położonych cząstek tatuażu. Fala o długości 1064 nm jest uważana za „długość z wyboru” w terapii większości ciemnych tatuaży. Natomiast promieniowanie laserowe o długości fali 532 nm skutecznie usuwa barwnik koloru czerwonego. Ta długość fali jest pochłaniana przez hemoglobinę, co nieco zwiększa ryzyko pozabiegowego uszkodzenia naczyń skóry.
Przy tatuażach niebieskich i zielonych najlepiej sprawdzają się lasery rubinowe i aleksandrytowe. Niebieski pigment najlepiej absorbuje promieniowanie o długości fali 590 – 770 nm, a zielony – 650 – 808 nm. Jeśli barwnik znajduje się bardzo głęboko nie zawsze całkowite jego usunięcie jest możliwe.

Najtrudniejsze do usunięcia są kolory jasne takie jak pomarańcz, żółty, jasna zieleń, różowy, błękitny. Białego pigmentu nie da się usunąć wcale.

LASEROWY PEELING WĘGLOWY
Laserowy peeling węglowy wykonywany jest za pomocą lasera Nd-Yag Q-switch przy użyciu filtra 1320nm. Zabieg polega na aplikacji preparatu z zawartością węgla, który wnika do wszystkich zagłębień i nierówności skóry, a następnie dochodzi do usuwania drobinek węglowych za pomocą lasera. W czasie zabiegu cząsteczki węgla absorbują energię światła laserowego i powstające „mikroeksplozje” powodują oczyszczenie i zmniejszenie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych skóry, ujednolicenie kolorytu skóry, stymulację kolagenu, zmniejszenie przebarwień. Zabieg jest niebolesny lub nieznacznie bolesny. Po zabiegu skóra może być delikatnie zaróżowiona i lekko napięta.

DZIAŁANIE WĘGLA
Węgiel aktywny odznacza się największą ze wszystkich naturalnych związków chemicznych powierzchnią oraz bardzo dobrą chłonnością. Śmiało możemy stwierdzić, że węgiel podobnie jak gąbka wchłania napotkane na swojej drodze niemal wszystkie zanieczyszczenia. Z tego powodu związek ten polecany jest przede wszystkim cerom tłustym i mieszanym. Węgiel aktywny usuwa nadmiar sebum i toksyny przez co doskonale oczyszcza rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Węgiel jest nieocenionym składnikiem kosmetyków dla osób walczących z trądzikiem ponieważ nie tylko idealnie oczyszcza skórę – pozostawiając ją gładką i matową, ale także dzięki właściwościom bakteriobójczym przyspiesza gojenie stanów zapalnych i zapobiega infekcjom. Ponadto, wpływa na wyrównanie kolorytu skóry i rozjaśnienie plam pigmentacyjnych, dlatego może być stosowany w zabiegach dla cer z przebarwieniami.

ZASTOSOWANIE ZABIEGU
Laserowy peeling węglowy stosuje się w celu:
– pobudzenia syntezy kolagenu i regeneracji skóry,
– usunięcia zaskórników i zwężenia rozszerzonych ujść gruczołów łojowych,
– zmniejszenia łojotoku
– usuwania przebarwień
– oczyszczanie powierzchni skóry
– ujednolicenia i rozjaśnienia kolorytu skóry

X